Pravda o článku Amway na anglické Wikipedii

Na jednom z dezinformačních webů o Amway se nedávno objevil nový článek, který je opět plný lží a mj. osočuje uživatele s přezdívkou Historik75 z toho, že prý byl na anglické Wikipedii zabanován. Celá tahle šaškárna je zřejmě neumělým pokusem jednoho kritika tohoto člověka zdiskreditovat.

Jenže jak jsem se dozvěděl, ono je to zase trochu jinak, takže si dnes opět odhalíme lži, kterými onen kritik své čtenáře krmí. 😛 O rozhovor jsem požádal přímo Historika75 a položil jsem mu několik otázek.

Kromě důkazu, že Yowie opět lže, jako když tiskne, se dozvíte velmi zajímavé skutečnosti o anglické Wikipedii – mnohé z nich byly i pro mě překvapením. Budeme rádi, když nám v diskuzi pod článkem sdělíte, jak se na celou věc díváte Vy.

A nyní již slíbený rozhovor:

Amway-Fakta: Kritik, který vystupuje na internetu pod přezdívkami Yowie, Ludweek (a mnoha dalšími) o Vás píše, že jste byl zabanován na anglické Wikipedii. Je to pravda?

Historik75: Samozřejmě není – důkazem budiž můj edit, který jsem udělal na anglické Wikipedii těsně po zveřejnění Yowieho článku jen kvůli tomu, aby bylo vidět, že mluvím pravdu. Těžko bych ho asi mohl udělat, kdybych byl zabanován, že? Ale on už o mně napovídal tolik nesmyslů, že mě ty jeho poslední výpady vlastně vůbec nepřekvapují.

Amway-Fakta: Jako třeba…?

Historik75: Třeba že jsem zaměstnanec firmy Amway nebo nějaké PR agentury. Obojí je samozřejmě nesmysl. Už si přesně nevzpomenu na všechny ty nesmysly, které o mně napsal. Pustil jsem je z hlavy. Jen vím, že v tom nejsem sám. Paní prof. Zadražilová, která působí na Vysoké škole ekonomické, byla např. tímto individuem označena za, cituji: “užitečného idiota” – a to dokonce veřejně, na Wikipedii (zdokumentováno zde). Takže jsem, na rozdíl od Yowieho, v dobré společnosti.

Obor přímého prodeje sleduji a studuji přes 20 let a stále mě fascinuje. Mám přístup do rozsáhlých databází, k videům, článkům, odborným publikacím a měl jsem možnost nahlédnout i do zákulisí. Tyto informace se samozřejmě netýkají jen firmy Amway, ale prakticky celého oboru MLM. Pokud o ně má někdo zájem, ochotně je poskytnu, což ostatně víte i Vy a vědí to i studenti, kteří tyto informace využívali a využívají k sepisování svých bakalářských či diplomových prací na téma přímého prodeje. Mé zkoumání oboru přímého prodeje logicky vyústilo v to, že jsem se rozhodl s firmou Amway spolupracovat – ono je těžké odolat, když si začnete zjišťovat fakta o tomto podnikání (tím nemyslím bulvár). Takže s firmou Amway spolupracuji, protože mě oslovila kvalita jejích výrobků. Ale vztah na bázi zaměstnavatel-zaměstnanec mezi námi není a nikdy nebyl, stejně jako jsem nikdy nebyl zaměstnán v žádné PR agentuře.

Amway-Fakta: O osočování ze spojení s PR agenturou bych mohl povídat i já… Proč o Vás tedy toto všechno Yowie tvrdí, když to evidentně není pravda?

Historik75: Na to se musíte zeptat jeho. Já mu do hlavy nevidím a upřímně, jeho myšlenkové pochody mě nezajímají.

Amway-Fakta: Můžete se nějak vyjádřit k tomu printscreenu, který Yowie uvádí jako “důkaz” toho, že jste nějak spojen s firmou Amway a na základě kterého Vám byl údajně udělen ban?

Historik75: Svou spoluprací s Amway jsem se nikdy netajil, naopak jsem na ni vždy byl hrdý. To prohlášení, které Yowie “objevně” cituje, jsem na Wikipedii umístil já sám, protože jsem byl požádán, abych se k tomu vyjádřil (viz můj edit zde). Věřil jsem totiž tomu, že na Wikipedii jde o to, aby informace byly co možná nejpřesnější, a ne o to, kdo jsem já. Také mi za to samozřejmě žádný ban nebyl udělen, přestože se o něj pár fanatiků snažilo. Toť vše, co se k tomu asi dá říci.

Amway-Fakta: Nedalo mi to a prošel jsem si historii Vašich editů na anglické Wikipedii. Možná Yowiemu přišlo podezřelé, že jste ji přestal editovat a z toho si vyvodil, že jste dostal ban.

Historik75: Možná. Ovšem je to čirý nesmysl, jako ostatně drtivá většina věcí, které kdy o mně nebo o firmě Amway napsal. Anglickou Wikipedii jsem přestal editovat, protože jsem pochopil, že články o MLM firmách jsou tam kontrolovány hrstkou antiMLM fanatiků, kteří dosahují tzv. “konsensu” víceméně podvodným způsobem. V jejich pojetí konsensus znamená, že bez ohledu na pravdivost zveřejněné informace, ji jeden druhému vždy schválí. A protože Wikipedie je založena na konsensu – tj. na tom, že se wikipedisti na něčem shodnou – pokud se najde dostatek uživatelů, kteří si to odsouhlasí, je tomuto konsensu dána přednost před fakty. Je to smutné, ale je to tak.

Amway-Fakta: Nechápu. Znamená to, že i když moje argumenty nebudou pravdivé ani podložené, mohou být zveřejněny na Wikipedii, když mi to tam lidé odsouhlasí?

Historik75: Bohužel, ano. A uvedu Vám i konkrétní příklad: původní verze článku o Amway obsahovala v úvodním odstavci větu, že FTC shledala, že Amway není pyramidovou hrou. Toto je nepopiratelný a doložený fakt. Tato informace byla ovšem jedním uživatelem (Arthur Rubin) odstraněna se lživým “vysvětlením”, že Amway byla v některých státech uznána za pyramidovou hru. Toto je samozřejmě lež. Přesto, druhý uživatel (Rhode Island Red) okamžitě přispěchal se svým souhlasem. Oba tito wikipedisté mají přitom za sebou bohatou škálu editů namířených proti MLM firmám. Z hlediska Wikipedie ale došlo ke konsensu (tedy 2 uživatelé se na něčem shodli) a tato informace byla z úvodního odstavce vymazána, protože Wikipedie stojí na konsensu. Takže tvrzení, že Amway byla vyšetřována pro podezření z provozování pyramidové hry tam zůstalo, zatímco výsledek tohoto vyšetřování, který vyznívá ve prospěch Amway, byl vymazán.

Protože bylo evidentní, že se jedná o účelovou manipulaci čtenářem, informaci o rozhodnutí FTC jsem na Wikipedii vrátil. To jsem ještě netušil, že tím rozpoutám několikaměsíční spor s fanatiky. Výsledek byl, že se vytvořily 2 skupiny lidí – jedna skupina, která podporovala mě, a druhá, která podporovala uživatele jménem Arthur Rubin a Rhode Island Red. Pozoruhodné je, že základní otázka na uživatele Rhode Island Red, kvůli které vlastně celý spor vznikl, zůstala dodnes bez odpovědi!

Dobrá. Pojďme se zklidnit. Řekněme, že nejste zaujatý. Můžete vysvětlit, jak jste mohl souhlasit s tvrzením Arthura Rubina bez toho, abyste ho požádal, aby své tvrzení podložil věrohodným zdrojem? Tvrzení, že Amway byla shledána pyramidovou hrou v jiných zemích (než v USA) bylo učiněno Arthurem Rubinem bez jediné reference a Vaše odpověď byla: “Dobrý postřeh. Souhlas.” Na základě čeho? Máte nějaký důkaz, že se tak opravdu stalo? Děkuji.–Historik75 (talk) 16:50, 10.3.2016 (UTC)

Tato klíčová otázka, která dává jasně najevo, že v tomto případě byl edit neoprávněný, zůstala bez odpovědi. Hádejte proč?

Amway-Fakta: Na to člověk nemusí být Einstein, aby to pochopil. Kdyby na to Rhode Island Red odpověděl, přiznal by tím, že je zaujatý, protože žádný důkaz o tom, že by Amway byla uznána za pyramidovou hru, samozřejmě v ruce nemá.

Historik75: Chápete správně. Víte, ony obecně články o MLM firmách jsou pod neustálým tlakem lidí, kteří se na Wikipedii snaží za každou cenu propašovat tvrzení, že všechny MLM nejsou nic jiného, než převlečené pyramidové hry. Tento boj probíhá už řadu let a řadu wikipedistů chování těchto lidí naprosto znechutilo a přestali ji editovat. Takže se z Wikipedie pomalu ale jistě stává smetiště. Je to škoda, protože původní myšlenka byla dobrá. Jenže když procesy řešení sporů na Wikipedii trvají měsíce a roky, pak se nelze divit, že lidé odcházejí.

Amway-Fakta: Proč jste se tedy na Wikipedii odmlčel Vy?

Historik75: Právě jsem na to odpověděl. Celé mi to zabralo několik měsíců a výsledek byl, že se nic nezměnilo, i když původní edit, kterým Arthur Rubin odstranil zmínku o závěru FTC, je prokazatelně neoprávněný. Takže “staří”, dostatečně “oprsklí” uživatelé mě znechutili a já jsem s editacemi přestal, protože jsem pochopil, že tady o pravdu vůbec nejde. A já se chci věnovat užitečnějším věcem, než je boj s lidskou hloupostí a omezeností. Svět se netočí kolem toho, co nějaký fanatik napíše na Wikipedii.

Amway-Fakta: Doteď jsem si myslel, že Wikipedie je věrohodný zdroj, ale jak Vás tak poslouchám, asi ji přestanu používat. Kdo ví, kolik nesmyslů a zavádějících informací na ní je.

Historik75: Wikipedie a věrohodný zdroj? To je asi nejčastější omyl. Vždyť i vysoké školy varují studenty, kteří sepisují diplomové práce, že Wikipedie není citovatelný zdroj. Ale není třeba hned zavrhovat celou Wikipedii. Třeba články, které nevyvolávají žádné emoce wikipedistů, mohou klidně obsahovat užitečné informace. Ale články, kde je riziko, že existují wikipedisté, kteří jsou vůči tématu nějak negativně zaujatí, nemá smysl číst, natož jim přikládat nějakou váhu.

Amway-Fakta: Máte něco, co byste chtěl vzkázat Yowiemu?

Historik75: Ne. I kdybych něco měl, po zkušenostech s ním si nemyslím, že by byl schopen můj vzkaz pochopit. Jak někdo někde trefně poznamenal: “Od lidí, jako je Yowie, chci jediné. Odstup.”

Amway-Fakta: Děkuji za Váš čas a za rozhovor.

Historik75: Rádo se stalo.

Rating: 9.31/10. From 13 votes.
Please wait...

3 Komentáře k "Pravda o článku Amway na anglické Wikipedii"

  1. Super rozhovor 🙂 Wikipedii jsem četl a tu diskuzi sledoval. Nemohla by je Amway třeba žalovat za šíření lží? 😀 Jinak mě napadlo, že by takovýchto rozhovorů, mohlo být více. Mám na mysli rozhovory s rubíny, perlami, safíry, smaragdy a podobně… o tom, co jim dal Amway byznys, jakou museli odvést práci na tu svou úroveň, jestli se setkali s kritiky apod. Myslím, že by to lidem hodně dalo a hlavně nově zaregistrovaným by to pomohlo utříbit jistou představu o tom kolik je třeba odvést práci a že to není o štěstí, jak mnozí chápou, a “propagují” to svému okolí…

  2. Bezva rozhovor a hodně zajímavé čtení – díky adminovi a Historikovi75.

    Wikipedii používám sporadicky a spíše jako takový rozcestník. TO, že informace vychází z konsenzu mě celkem dost vyděsilo. Myslel jsem si, že prezentované informace musí být podloženy zdrojem, jinak není možné prezentovat.

    Také se přikláním za více podobných rozhovorů s úspěšnými distributory. Za ta léta návštěv meetingů, seminářů, školení atd. je vidět podobný vzor (v duplikačním byznysu velké překvapení :-)) – na direkta to chce dle zkušeností těch co to dosáhli okolo 150 plánů (150 lidí správně kvalifikovaných se zájmem, co přijdou na plán a zároveň těch 150 plánu nebude danému distributorovi trvat např. 9 let nebo déle :-D).

    Nebo by mohl být zajímavý žebříček, jak dlouho po té co uspěšný distributor začal dělat pravidelně gogettera dosáhl té a té úrovně.

  3. wouw, senzační admine.

    až je mi toho trouby líto, vůbec neví proti komu stojí 😀
    vlastně není 😀

    jen tak dále.
    tvoje tvrdá práce v boji proti lžím a fikcím o Amway nám všem nesmírně usnadňuje práci.
    velice ti děkujeme a těšíme se na další FAKTA.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.




Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close