Dnes to jsou již 3 roky, kdy se na českém Internetu objevila lživá tvrzení, polopravdy a překroucené informace o dění ohledně Amway v Indii. Tehdy jsme si mj. mohli přečíst, že Indie je průkopníkem v potírání MLM. “Důkazem” toho mělo být zatčení ředitele pobočky Williama Pinckneyho…
Jak se ale nakonec ukázalo, důvodem nebylo, že by Indie byla napřed před všemi vyspělými zeměmi, které podle kritiků omylem uznaly MLM za legální. Bylo tomu přesně naopak – Indie byla pozadu s legislativou a zákon o pyramidových hrách byl zastaralý a nezohledňoval rozdíly mezi přímým prodejem na bázi MLM a pyramidami, protože byl sepsán dlouho předtím, než na indický trh přišly firmy zabývající se přímým prodejem. 🙂 Na to jsme opakovaně upozorňovali na těchto stránkách, až nám nakonec dala za pravdu přímo indická vláda, která vloni vydala směrnici pro odvětví přímého prodeje. Tím si to ovšem definitivně “zavařila” u kritiků, kterým teď nezbývá, než tvrdit, že indická vláda je podplacená… 🙂 No comment.
Proč o tom znovu píši? Dnes jsem v archivu, do kterého mám přístup, narazil na CD (ano, to je takový ten kulatý nesmysl, který už na počítači nemáte asi kam strčit), na kterém, jak jsem zjistil, se nacházejí články o přímém prodeji publikované indickým tiskem před více než 14 lety. Přirozeně mě zajímalo, co se v nich psalo, protože vyšly dávno předtím, než v Indii vyvstaly výše zmíněné problémy. Jaké bylo mé “překvapení”, když jsem zjistil, že už v roce 2003 vyšly v indickém tisku články, které s odkazem na judikaturu nejvyššího soudu poukazovaly na to, že přímý prodej a network marketing nepatří mezi pyramidové hry, jak jsou definovány v protipyramidovém zákoně Prize Chits and Money Circulation Schemes (Banning) Act.
Níže jsou skeny těchto článků (celý článek otevřete kliknutím na náhled):
Přestože, jak je z článků patrné, už tehdy bylo jasné, že přímý prodej a síťový marketing je legální a není pyramidovou hrou, absence legislativy pro přímý prodej způsobila v této zemi o několik let později totální chaos. Ten se snad podařilo zastavit, když vloni indická vláda vydala výše zmíněnou směrnici pro přímý prodej, ve které jasně definuje legální MLM.
Takže nyní i distributoři v Indii snad konečně budou mít klid na práci. A kritici si můžou z ostudy ušít kabát. 🙂
Pro čtenáře z toho plyne poučení, že i když na první pohled mohou některé informace na Internetu znít, jako že je tu jednoznačný “důkaz” toho, že MLM je ilegální (viz výše uvedené zatčení), je nutno jít vždy do hloubky a pochopit kontext, proč se některé události staly. Jinak se může snadno stát, že na základě polovičatých informací vyvodíme nesprávné závěry. A pokud tyto nesprávné závěry začneme roztrubovat do světa, musíme se smířit s tím, že až pravda vyjde najevo, budeme v očích uvažujících lidí za méně inteligentní jedince. A to přeci nikdo nechceme, že?
Tak to byla jen otázka času, než se to tam urovná. A neznáte někdo nějakého šikovného Inda? Byznys v Indii by se mi hodil, prý tam žije o pár milionů víc lidí než v ČR. 😉