Dnes jen rychlá vsuvka – pro případ, že by na to někdo z distributorů nebo potenciálních zájemců narazil. Na jednom dezinformačním webu o Amway jsem objevil zavádějící “rozbor” na téma Amway od kritika, který na Internetu používá hned několik jmen (Ludweek, Pepe, Quake, Roger, Suburban, yowie atd). Tento “všeználek” se na Internetu vyjadřuje k mnoha tématům, tentokrát se jeho “rozbor” týká ekologie. Autor se v něm předkládáním neúplných a zavádějících informací snaží “dokázat”, že se Amway nechová ekologicky. Printscreen uvádím níže:
Proč tedy Amway není na výše uvedeném seznamu? Vysvětlení je jednoduché – výše citovaný seznam je seznam veřejně obchodovaných společností, nikoliv soukromých. Z toho důvodu na něm naleznete firmy jako např. Avon nebo Herbalife, ale ze zcela pochopitelného důvodu na něm Amway, jako soukromá společnost, chybí. Tuto podstatnou skutečnost samozřejmě dotyčný kritik zamlčuje, protože není v jeho zájmu, aby vyšla najevo (pak by totiž svůj příspěvek nemusel psát).
Citujme tedy přímo zdroj:
What is unique about the Newsweek Green Rankings?
The Green Rankings comprehensively assess the environmental performance of the largest publicly traded companies in the United States and around the world. Published annually since 2009, this project is the first effort by a major media organization to rank companies based on their actual environmental footprint, management of that footprint, and sustainability communications. The rankings provide a reliable, cross-industry framework for comparing the environmental commitment and performance of major companies.
zdroj: Green Rankings 2012 – FAQ
I metodika sestavování žebříčku z roku 2014 o tom hovoří zcela jasně:
The Global 500 will consist of an assessment of sustainability performance of the 500 largest publicly-traded companies in the world by market capitalization as at 31 December 2013.
zdroj: 2014 Newsweek Green Rankings – Methodology
Navíc, jak se všichni mohou ve výše uvedeném dokumentu přesvědčit, dokonce se nejedná ani o žebříček 500 “nejekologičtějších” veřejně obchodovaných firem, ale o hodnocení 500 největších veřejně obchodovaných firem seřazených podle ekologických kritérií. To ale znamená, že nejenže nejsou zahrnuty soukromé firmy, ale dokonce nejsou zahrnuty ani firmy, které se z hlediska své velikosti neumístily v první pětistovce, přestože některé z nich na tom mohou být stejně nebo lépe než firmy v seznamu uvedené. “Argument”, že když se firma na uvedeném seznamu nenachází, nepatří mezi 500 nejlepších, je tedy nepravdivý hned ze dvou důvodů – jednak se může jednat o soukromou společnost (to je případ Amway) a jednak se může jednat o společnost, která není mezi 500 největšími.
Tento případ opět dokladuje, jak chatrné, zavádějící a manipulativní jsou argumenty kritiků, přestože na první pohled mohou vypadat důvěryhodně a jsou i ozdrojované. Potíž je v tom, že to samo o sobě nestačí. Aby se člověk nezesměšnil, je třeba používat důvěryhodné zdroje, nikoliv informace v předžvýkané formě. Celý problém je v tom, že výše uvedený kritik si tyto informace přečetl na stránce jiného kritika a nyní je vydává za pravdu a dokonce z nich vyvozuje (samozřejmě nesmyslné) závěry.
Pokud Vás opravdu zajímá, jak je to ve skutečnosti s Amway výrobky a ekologií, doporučuji k přečtení 1. díl seriálu Proč kupovat Amway výrobky, kde se dozvíte něco o koncentraci. Pokud se Vám tento díl líbil, sledujte pozorně tyto stránky. V blízké době se objeví další díly zabývající se podrobně ekologickým hlediskem a dalšími vlastnostmi Amway výrobků. Prozatím doporučuji prostudovat materiál Amway: 2013 Global Corporate Responsibility Report, stránky 21 – 26, dále také Environmental Stewardship a 2013 Amway Europe Corporate Responsibility Report, kde se dozvíte více o přístupu firmy Amway k životnímu prostředí.
Admine DOBŘE TY!!!
Možná Yowie ani neví, co to veřejně obchodovatelná společnost znamená a co znamená soukromá společnost. Děkuji Adminovi za skvělou reakci na další z hoaxů, které se na internetu dají najít.
Definice “HOAX” je velice trefná Jirko. Děkuji za nápad.
Já to tvrdil vždycky, že to Yowie nemá v hlavě v pořádku. 😀 😀 😀 😀 😀
Dobrá práce!!! 😀 😀 😀 😀 😀
Hezký den,
v nerdštině: “headshot”… Amwangers win! Admine jsi king…
S úctou, Petr Štěpánek
Zacina z toho byt pekny serial, Kritik Amway pristizen pri manipulaci, druhy dil 🙂
Roman Hassmann mimo svých aktivit, jako např. okrádání klientů realitní kanceláře Reality 21 a dalších, se také věnuje koučování různých rádoby MLM leaderů.
Dalsi manipulativni lez, bez jakehokoliv naznaku ci pritomosti znalosti faktu, nebo alespon zakladni sady nezbytnych informaci.
Hodně pěkně vysvětleno 🙂
Vítej na těchto stránkách. 🙂
Pokud si pán rád vyhledává své zdroje na internetu, tak bych nabídl výstižný výklad přezdívky Yowie viz Wiky
“Yowie je označení neznámého druhu dvounohého primáta, který se údajně vyskytuje v Austrálii. Neověřená svědectví o pozorování tohoto živočicha pocházejí především z vnitrozemí východních států Austrálie. Protože jeho existence nebyla dosud prokázána, řadí se mezi záhadné člověku blízké tvory jako yetti nebo bigfoot. Svým vzhledem je z primátů nejbližší gorile, podle popisů je to chlupatý tvor s oblou hlavou bez krku, vysoký asi 1,5 metru, pohybující se nejčastěji po zadních končetinách a celý pokrytý dlouhou hnědou srstí.”
http://cs.wikipedia.org/wiki/Yowie
Doplnil bych, jen že tento tvor nemá zálibu v amway…
Kritik přistižen při manipulaci pokračování:
U článku http://www.amway-fakta.cz/proc-nekteri-lide-kritizuji-amway/ Vir v zakoně napsal:
A nemusíš mi vyprávět o vyjímkách, taky jich pár znám.
Nemusím vyprávět o vyjímkách? Já ale v té diskuzi slovo výjimky nepoužil, natož abych o nějakých výjimkách vyprávěl. 🙂