Internetový magazín azbigmedia.com v rubrice Business News nedávno zveřejnil článek s názvem 3 zvěsti a mýty, které ovlivnily známé značky. Na mušku si vzal tři společnosti – Pop Rocks Plus Soda, Amway a Corona Beer – a pověry, mýty a dezinformace, které je obklopují.
Co tedy tento magazín napsal o nejčastějším mýtu týkajícího se společnosti Amway?
Od doby, kdy byla společnost poprvé otevřena v roce 1959, poskytuje Amway lidem, kteří jsou ochotni tvrdě pracovat, příležitost otevřít si vlastní podnikání z domova a prodávat produkty Amway přímo ostatním. Přestože je společnost zcela legitimní, musela se bránit proti přetrvávajícímu mýtu, že jde o pyramidový systém. Společnost odpověděla zveřejněním podrobných článků na svých webových stránkách, které vyvracejí tyto fámy, a také vytvořila videa na YouTube, která vysvětlují, o čem Amway je a že se nejedná o podvodný nebo pyramidový systém.
azbigmedia.com: 3 rumors and myths that have impacted well-known brands
A co tedy čtenářům radí autoři článku?
NEVĚŘTE VŠEMU, CO SI PŘEČTETE NEBO USLYŠÍTE
Je zřejmé, že falešné zvěsti mohou mít velmi reálný dopad na velké společnosti. Pokud slyšíte nebo čtete něco negativního o firmě nebo osobě na sociálních médiích, mějte na paměti studii MIT a proveďte svůj vlastní výzkum, abyste ověřili, zda to, co čtete, je pravdivé – pokud je to šíleně znějící pověst, existuje veliká šance, že není pravdivá.
azbigmedia.com: 3 rumors and myths that have impacted well-known brands
A já bych dodal:
Pokud by Amway byla pyramidovým schématem, myslíte si, že by mohla 60 let podnikat ve více než 100 zemích a teritoriích po celém světě? Že by na jejích seminářích mluvili američtí prezidenti? Že by ji odborníci a vysokoškolští pedagogové dávali za příklad důvěryhodného a seriózního podnikání a za jednu z nejlepších firem přímého prodeje? A konečně – že by Amway po několikaletém sporu s Federal Trade Commission (jehož předmětem bylo mj. i prozkoumání, zda se nejedná o pyramidovou hru), tento spor po důkladném zkoumání vyhrála (více informací v tomto článku)? Přesto se dodnes najdou individua, která používají překroucený výklad statistik k obhájení své teorie, že MLM = produktová pyramidová hra.
Ano, můžete si na Internetu přečíst, že Amway uplatila americké prezidenty, že uplatila vysokoškolské pedagogy, že uplatila Federal Trade Commission, atd. Nepřipadá Vám to šílené, že by jedna firma měla tolik peněz, aby si mohla dovolit uplácet 60 let všechny osobnosti a instituce na celém světě? Samozřejmě tomu můžete věřit, pokud chcete, ale pamatujete, co píší autoři výše zmíněného článku?
Pokud je to šíleně znějící pověst, existuje veliká šance, že není pravdivá.
TAKŽE ZÁVĚREM: POKUD SE NECHCETE STÁT OBĚTÍ DEZINFORMACÍ A NECHCETE SE ZBYTEČNĚ PŘIPRAVIT O DOBROU ŠANCI, POUŽIJTE SVŮJ VLASTNÍ MOZEK, ABYSTE VYHODNOTILI NABÍZENOU PŘÍLEŽITOST A NECHOĎTE SE RADIT NA INTERNET NEBO ZA NĚKÝM, KDO O TOMTO TÉMATU NEVÍ NIC NEBO MÁ INFORMACE Z AGENTURY “JEDNA PANÍ POVÍDALA”.
To, že několik prezidentů vystoupilo na seminářích, není tajemstvím. V časopise FirstCllass vyšel článek s D. Trumpem, kde Trump uvedl, že by si (v případě, že by o vše přišel) našel dobrou MLM společnost a dal by se do práce.
Taková menší otázka:
Pokud by fáma o MLM vs pyramidové hře/letadle byla pravdivá -> umíte si představit, co by dělala média, kdyby se dozvěděli, že to několik prezidentů podporuje a mlm chválí? Co média. Představte si, jak by asi začal “vyvádět” bulvár. 🙂
Nejvíc jsou proti systému Amway lidé neznalí, nebo tvz. všeználkové, kteří nejlépe rozumějí všemu a již se nic nemusí učit, nebo ti, kteří jsou zúčastněni v sektách, protože u Amway je to o svobodě a v sektách o tvrdé autoritě šéfknězů.
Stránky amwaye tvrdí, že amway je MLM. na wikipedii je pak MLM popsáno jako piramidový systém. To to mají na wikipedii špatně?
MLM a Pyramidové hry jsou něco úplně jiného. Doporučuji k přečtení článek MLM vs. Pyramidové hry. Pokud se týká konkrétně firmy Amway, už v roce 1979 rozhodla americká Federal Trade Commission (FTC) na základě 4-letého vyšetřování, že Amway je legální MLM a nikoliv pyramidová hra (viz článek zde). Ale stejně jako se najdou lidé, kteří Vám i dnes v 21. století budou tvrdit, že Země je placatá, tak se i dnes najdou lidé, kteří rozhodnutí FTC ignorují a melou si stále své něco o pyramidové hře. Je na Vás, čemu věříte víc, jestli instituci, která 4 roky zkoumala firmu od A do Z, nebo pisálkům, co si myslí, že když se naučili trochu anglicky a přečetli si někde pár konspiračních teorií, tak že o daném tématu ví všechno.
Hezky to vyjádřili v tom článku o placatosti Země:
Ano, je to pravda. Wikipedii píší lidé, kteří nemusejí prokazovat, zda jsou odborníky v daném tématu, a tak některé články jsou zatížené mnoha nepřesnostmi a dezinterpretacemi. Bohužel v dnešní společnosti je vcelku běžné, že si lidé něco přečtou na Wikipedii a věří tomu, aniž by si cokoliv ověřovali. Mají pocit, že jsou teď v daném tématu vzdělanější. A přitom tu Wikipedii mohl před minutou zeditovat nějaký popelář (nic proti popelářům) a napsat tam nějaký nesmysl. Ale lidé si to přečtou a vesele šíří nesmysly dál. A dokud si toho někdo nevšimne, tak ten nesmysl tam visí, jako tomu třeba bylo i v tomto případě.
Na české Wikipedii jsem ale našel vcelku podrobný článek o Síťovém marketingu, který pojmy MLM a Pyramidová hra celkem dobře rozlišuje. To ale platí k dnešnímu datu. Jak to bude do budoucna, to Vám neřekne nikdo.