V souvislosti s nynějšími požáry v Indonésii si možná kladete otázky:
- Používá Amway pro výrobu čistících a pracích prostředků palmový olej?
- Existují nějaké Amway výrobky, které palmový olej obsahují? Pokud ano, chová se Amway ekologicky a nekácejí/nevypalují se kvůli jejím výrobkům tropické deštné lesy?
- Není palmový olej plný těch “špatných” tuků a není tedy lepší se jeho konzumace vyvarovat?
Abych Vás dlouho nenapínal, nejprve odpovím na výše položené otázky a následně každou z nich rozeberu podrobněji:
- Pro výrobu čistících a pracích prostředků Amway se nepoužívá palmový olej.
- V některých výrobcích Amway je palmový olej použit, ale tropické deštné lesy se kvůli těmto výrobkům nekácejí ani nevypalují.
- Nejnovější studie ukazují, že nasycené tuky obsažené v palmovém oleji nemají nepříznivý vliv na lidské zdraví, jak se dosud předpokládalo.
Proč je kolem palmového oleje tolik rozruchu? Odpověď je jednoduchá – palmový olej je předmětem kontroverze. Na jedné straně totiž stojí výrobci, kteří dodržují principy udržitelné produkce, na straně druhé však existují i výrobci, kteří kvůli rozšiřování plantáží kácejí a vypalují tropické deštné lesy, což připravuje o domov mnoho chráněných druhů zvířat (orangutanů, tygrů apod.).
Produkce palmového oleje může tedy být jak udržitelná, tak neudržitelná. V případě, že tedy výrobce používá k výrobě svých produktů palmový olej, mnoho lidí se pochopitelně zajímá o to, jestli použitý palmový olej je získáván udržitelným způsobem.
A JAK JE NA TOM OHLEDNĚ PALMOVÉHO OLEJE ŘADA AMWAY HOME?
Řada čistících a pracích prostředků Amway Home se z palmového oleje NEVYRÁBÍ. V minulosti se sice na Internetu objevily dva články se spekulacemi od člověka, kteří aktivně šíří na dezinformačních webech o Amway pomluvy, že by snad Amway měla používat palmový či palmojádrový olej pro výrobu LOC, ale tyto fámy, které pramenily z (dnes již opraveného) překlepu na webu, se nezakládají na pravdě (viz diskuze pod tímto článkem a jinde). Dokazuje to i oficiální prohlášení firmy Amway, kde je doslova uvedeno:
Můžeme potvrdit, že výrobky Amway péče o domácnost neobsahují palmový olej.
(odstavec 1, řádek 4)
Když se tedy pro výrobu nepoužívá palmový olej, z čeho se výrobky Amway Home vyrábějí? Při výrobě produktů Amway Home se používá olej kokosový, resp. jeho deriváty. Rozdíl je v tom, že zatímco palmový olej (palm oil) se získává z palmy olejné, kokosový olej (coconut palm oil) se získává z kokosovníku ořechoplodého. I když oba stromy jsou palmy, každému z nich se daří v jiných podmínkách. Kokosovník ořechoplodý roste i v oblastech, kde by se palmě olejové nedařilo (písčitá pobřeží apod.), a proto také není důvod kácet kvůli němu deštné lesy. Proto je také produkce kokosového oleje považována za trvale udržitelnou.
JE TEDY PALMOVÝ OLEJ OBSAŽEN V JINÝCH AMWAY PRODUKTECH?
Odpověď zní ano – v malém množství (1 – 10%) je palmový olej použit v některých výrobcích péče o tělo a několika potravinách (některé bodykey tyčinky a koktejly) a potravinových doplňcích (NUTRILITE Multi Carotene a NUTRILITE Chewable Multivitamin).
V případě palmového oleje Amway po svých dodavatelích požaduje, aby olej byl certifikovaný RSPO (Roundtable for Sustainable Palm Oil, neboli Kulatý stůl pro udržitelnou výrobu palmového oleje), neziskovou organizací, která uděluje certifikáty GreenPalm výrobcům, kteří dodržují principy udržitelné produkce. Je obecně známo, že NUTRILITE již od svého založení uplatňuje principy udržitelného zemědělství. Amway v této tradici pokračuje a totéž požaduje i po svých dodavatelích. Tedy ani kvůli těm několika málo výrobkům Amway, které palmový olej obsahují, se nekácejí ani nevypalují deštné pralesy.
AKTUALIZACE 11.9.2017: Tuhé mýdlo G&H Protect+ uvedené na trh v květnu je nově dokonce vyrobeno z palmového oleje, které je nositelem pečeti “Rainforest Alliance Certified”. Produkty s touto pečetí obsahují složky, které pocházejí z farem nebo z lesů, které jsou certifikované organizací Rainforest Alliance, tj. těch, které jsou řízeny podle přísných environmentálních, sociálních a ekonomických kritérií navržených za účelem dosažení opravdové dlouhodobé udržitelnosti.
A JAK JE TO S TĚMI “ŠPATNÝMI” TUKY V PALMOVÉM OLEJI?
Palmový olej skutečně obsahuje vysoký podíl nasycených mastných kyselin, o kterých se dlouhou dobu předpokládalo, že jejich konzumace není ze zdravotního hlediska vhodná, protože jsou příčinou vzniku kardiovaskulárních nemocí. Jenže… Výsledky nejnovějších meta-analýz*, které shrnuly výzkumy několika desítek let, ukázaly, že neexistuje žádný vědecký důkaz pro tvrzení, že by nasycené tuky (nebo chcete-li mastné kyseliny) způsobovaly kardiovaskulární nemoci.1,2
* Meta-analýza je založena na vyhodnocení výsledků různých studií na dané téma a poskytuje věrohodnější výsledky než jednotlivé studie provedené na malém počtu osob. Principem meta studie je, že výsledky více studií jsou shromážděny a analyzovány společně, aby se došlo k obecnému závěru na základě sesbíraných vědeckých dat. Pro účely meta-analýzy ohledně nasycených mastných kyselin bylo použito 21 studií, což reprezentovalo celkem 347.747 osob, z nichž 11.000 mělo nějaký druh kardiovaskulární choroby. Výsledky neukázaly žádnou statisticky významnou spojitost mezi konzumací nasycených mastných kyselin a zvýšeným rizikem ischemické choroby srdeční, cévní mozkové příhody nebo kardiovaskulárních chorob.
LITERATURA
- Siri-Tarino PW, Sun Q et al. (2010). “Meta-analysis of prospective cohort studies evaluating the association of saturated fat with cardiovascular disease.” Am J Clin Nutr. Published ahead of print on January 13, 2010; doi: 10.3945/ajcn.2009.27725
- Joint FAO/WHO Expert Consultation on fats and fatty acids in human nutrition – background paper: Skeaff CM, Miller J (2009). “Dietary Fat and Coronary Heart Disease: Summary of Evidence from Prospective Cohort and Randomised Controlled Trials” Ann Nutr Metab 2009;55:173–201; doi: 10.1159/000229002
Dík za supr shrnutí. Teď se to hodí. Už se mě na to ptalo několik lidí, tak jsem rád, že je můžu odkázat sem, kde jim to vysvětlí odborníci.
Tak jsem koukal, jak se tady před nějakou dobou řešilo, že LOC se vyrábí z palmového oleje, že to byl evidentně překlep a že Me a admin měli zase jednou pravdu. 😉
Na oficiálních stránkách je teď uvedeno, že se vyrábí z kokosového oleje a ne z palmového. 😀 Kontroloval jsem i verzi v angličtině a je to tak.
Ten blbec co tvrdil, že se určitě vyrábí z palmového a pak z palmojádrového oleje, ze sebe udělal zase jednou vola. 😀
Zase další důkaz, že pro informace O Amway si mají lidi chodit jedině sem a nikam jinam!
Admine, ani nevíš, jak jsem rád, že tyhle stránky existují!!! Máš moje velké DÍKY!!!!!!!!!
Díky za pochvalu i za upozornění. 😀
Jinak k tomu palmovému oleji – samozřejmě, že se jednalo o překlep. Na jiném místě na těchto stránkách je i chemické vysvětlení, proč LOC ani nejde z palmového oleje vyrobit. Amway chybu na stránkách opravila, takže teď je všechno v pořádku.
Takže teď, pokud se setkáte s někým, kdo Vám bude tvrdit, že se LOC vyrábí z palmového oleje, můžete mu říct, že to není pravda, že to byl překlep, který vznikl kvůli jedné přebytečné čárce ve spojení “coconut, palm oil” (správně mělo být uvedeno “coconut palm oil” nebo jen “coconut oil” – obojí v češtině znamená kokosový olej). A jako důkaz mu můžete ukázat českou i anglickou verzi na stránkách amway.cz, kde se píše:
DĚKUJI ZA INFO A VYSVĚTLENÍ